poniedziałek, 3 listopada 2014

Tort LWI MIODOWNIK (z batonem Lion)

urodziny siostry#piekarnik gazowy#pieczemy tylko od dołu#pewna porażka dla biszkoptu#alternatywne podejście#miodowe kruche#kasza manna#nutella#promocja w żabce na batona lion#tort#smakowitego sto lat siostra!


KOSZTA: mąka 1,20zł, margaryna do piecz. 1,50zł, proszek do pieczenia 0,30zł, kasza manna ok. 2zł. mleko 1l 1,79zł, cukier wanilinowy 0,40zł, jajka ok. 1,70zł,  miód (pozostał z granoli), jogurt naturalny na stanie lodówki, cukier na stanie mieszkania, czekolada do polewy 1,79zł, lion x2 promo żabkowe 1,50zł < RAZEM: 11zł

RECEPT:

Ciasto: (3 blaty)
0,5kg mąki
3łyż. jog. naturalnego
1,5łyż proszku do pieczenia 
1/2 kotki margaryny do pieczenia
3 całe jajka
3 duże łyżki miodu

Zagniatamy wszystkie składniki, następnie dzielimy na 3 części, rozwałkowujemy na kształt okręgów wielkości dowolnej. Ja z braku tortownicy użyłam papieru do pieczenia wyciętego w 3 ident patent okręgi. Ciasto nakuwamy widelcem, zarzucamy temp. około 180'C (dla mojego piekarnika gazo-dołowo-pieczącego to max mocy i przewracanie ciasta z pleców na brzuch do uzyskania złocistego koloru). Studzimy na kratce.

Masa:
1l mleka
kubek kaszy manny i trochę ( do uzyskania gęstej kaszy manny)
cukier wanilinowy
1/2 szkl. cukru lub więcej jak ktoś lubi słodkości
1/2 kostki margaryny
czekolada
lion
nutella (a dokładniej końcówka kremu czekoladowego znalezionego w lodówce)

Gotujemy kaszę mannę na gęsto, na mleku z cukrem i margaryną. Po przestygnieciu (masa ma być jeszcze ciepła ale nie gorąca) połowę masy wrzucamy do blendera i miksujemy z nutellą i kawałkami czekolady. Wylewamy na 1 blat, przykrywamy 2. Drugą część kaszy miksujemy z cukrem waniliowym/ olejkiem waniliowym do momentu pozbycia się grudek. Wylewamy między blat 2 a 3.

Polewamy roztopioną czekoladą w kąpieli wodnej i dekorujemy LIONami od góry.
Należy dać ciastu czas, aby blaty zmiękły, dlatego ok. 6h powinno to ciasto stać w cieple, dopiero wkładamy do lodówki lub po studencku na balkon (pewniak, że przynajmniej nie przejdzie zapachami z lodówki a przy jesiennych temperaturach warunki na balkonie idealne! Najlepszy po 24h.


SMACZNEGO!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

akcja

Ogólnopolski Dzień Chorych na Raka Trzustki

akcja

Wasze pomysły na osłodę jesiennych wieczorów